Charakteristiky dětské kůže

Hned po narození je kůže dítěte pokryta bělavým povlakem, plodovým mazem (vernix caseosa). Chrání kůži plodu již v děloze, například před bakteriálními infekcemi. Funkce a struktury kůže hned po narození ještě dostatečně nefungují.

Kůže novorozence je relativně suchá. Po asi dvou až čtyřech měsících se mění mírně šupinatá kůže kojence na typickou dětskou kůži.

V důsledku snížené tvorby mazu a slabší funkce potních žláz má dětská kůže tendenci k vysušování. Kromě toho je tenčí než u dospělých a její bariérová ochranná funkce ještě není zcela vyvinutá. Téměř každé čtvrté dítě v západních státech trpí atopickou dermatitidou. Jejich kůži chybí, často na genetickém podkladě, důležité lipidy a hydratační faktory, kůže ztrácí více vody, a proto se snadno dehydratuje. Právě děti s atopickou dermatitidou trpí následky narušení kožní bariéry a jejich kůže je neustále podrážděná a zanícená. Mimořádně nepříjemné pro děti je svědění, které často vyvolává „začarovaný kruh". Tyto příznaky se dají přerušit pouze medikamentózní léčbou. Důsledná základní péče může prodloužit přestávky mezi ataky atopické dermatitidy, které jsou doprovázeny intenzivním svěděním a zmírnit i samotné vzplanutí.

Rozhodující je pravidelné ošetřování, nejlépe 2x denně, přípravky vhodnými pro děti (již od narození) a atopiky.