null

Řešení 5 častých příčin suché pokožky 

Navzdory tomu, čemu mnoho z nás věří, ne vždy suchá pokožka znamená, že není zdravá. Mluvíme zde o typu pokožky, který sice vyžaduje extra péči a hydrataci, avšak stále je to zdravá pokožka. Pokud však je vaše pokožka nadměrně suchá, můžete mít nějaké skryté onemocnění. Otázkou tedy je, co je její příčinou? 

Dealing_with_5_Common_Causes_of_Dry_Skin-1
1. Věk

Jak stárneme, naše pokožka se stává tenší a sušší kvůli hormonálním změnám. Jelikož nemůžete jen tak naskočit do stroje času, nezbývá vám nic jiného, než se pravidelně ráno a večer hydratovat. Možná budete chtít vyzkoušet hydratační krém s kyselinou hyaluronovou, látkou, kterou si tělo přirozeně vytváří, a která váže vodu k pokožce. Jak stárneme, přirozená hladina kyseliny hyaluronové klesá, takže je dobré do své péče o ni přidat hydratační krém obsahující tuto kyselinu. Vyzkoušejte Cethaphil hydratační krém nebo mléko. 


Při hydrataci obličeje nezapomínejte na hydrataci krku. Pro tuto oblast sice nepotřebujete samostatný produkt (váš obličejový hydratační krém by měl stačit), je však důležité udržovat krk zvlhčený, abyste předešli linkám a vráskám, které jsou více viditelné na stárnoucí a suché kůži. 

Dealing_with_5_Common_Causes_of_Dry_Skin-2
2. Počasí a klima 

Suché klima může nenávratně ovlivnit hladinu hydratace vaší pokožky. Pomoci vám může nošení oblečení z volného a přírodního materiálu a používání zvlhčovače vzduchu v ložnici nebo dalších místnostech, kde trávíte hodně času. Toto zvýší vlhkost vzduchu a pomůže zklidnit žíznivou pokožku. Pokud se často vystavujete chladnému a větrnému počasí, vaše pokožka může být také poškozena. Ujistěte se, že každý den používáte hydratující krém pro suchou pokožku. Nezaměřujte se pouze na obličej, ale i na hydrataci celého těla. 

3. Plavání

Dát si 20 bazénů před snídaní může dělat zázraky s vaším kardiovaskulárním systémem, avšak všechna ta voda může naopak vysušovat vaši pokožku. Je to dáno tím, že voda v bazénu je chemicky ošetřena chlórem, který způsobuje vysušení. Po koupání se tedy vždy opláchněte a naneste hydratační krém. Masti a krémy s přísadami, jako je avokádový olej, jsou skvělé pro zjemnění pokožky. 

4. Vaše práce

Některé profese vyžadují vystavení se látkám nebo zahrnují fyzické úkony, které mohou vést k extrémnímu vysušení pokožky. Pokud máte zaměstnání v oblasti zdravotnictví, kadeřnictví nebo v jiné oblasti, kde vystavujete pokožku (s největší pravděpodobností vaše ruce) potenciálně dráždivým chemikáliím, můžete být ohroženi tzv. dráždivou kontaktní dermatitidou (OICD), což je běžný typ ekzému na rukou. Mezi symptomy patří extrémně suchá a popraskaná kůže. Prevence je lepší než léčba a konkrétní opatření se budou lišit podle zaměstnání. Obecně je však dobré používat rukavice a ochranný oděv, stejně tak je vhodné umývat ruce speciálně vyvinutým šetrným čistícím přípravkem a nanášet hydratační krém na ruce několikrát denně. 

Dealing_with_5_Common_Causes_of_Dry_Skin-3
5. Onemocnění kůže

Nadměrně suchá pokožka může být známkou kožní nemoci, jako je např. lupénka (při které tělo příliš rychle vytváří kožní buňky) nebo ekzém (kromě OICD může mít ekzém mnoho podob a příčin, včetně alergických reakcí nebo kontaktu s dráždivými látkami). Pokud si myslíte, že trpíte onemocněním kůže, stojí za to se nechat vyšetřit dermatologem a začít používat předepsaná léčiva. 


 1 https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/skin-care-during-menopause 2 https://www.livestrong.com/article/57045-benefits-hyaluronic-acid-skin/ 3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614059/ 4 https://www.omicsonline.org/open-access/prevention-of-occupational-contact-dermatitis-2165-7556-1000165.php?aid=73550 5. https://www.aad.org/public/diseases/scaly-skin/psoriasis